укр rus
Рослинництво
/
Тваринництво
Інформація про замовлення
Контакті дані
Додаткова інформація
по відправленню замовлення наші
представники зв′яжуться з вами
упродовж 1 робочого дня
про компанію
контакти
написати нам
ЗMI про нас
Рослинництво Племінне свинарство Товарне свинарство Біопаливо
Саморемонт приводить до збитків
2 жовтня, 2014

Успех каждого предприятия по производству свинины - это здоровое высокопроизводительное маточное поголовье. Получение от свиноматки 26-28 поросят в год обеспечивает производство 2,5 тонн мяса на основную свиноматку. Для этого в условиях интенсивного производства необходимо проводить замену основного стада ежегодно на уровне 40-45%, то есть почти наполовину.

 

 

Ремонтна свинка – особлива тварина

 

Для отримання відгодівельного молодняка вагою 110-115 кг віком 160-170 днів потрібно створити всі необхідні умови. Насамперед, забезпечити якісну годівлю і відповідний мікроклімат. Для цього, в свою чергу, потрібні дороге обладнання, додаткові площі і ресурси. А це не малі затрати. Тому продуктивність ремонтних свинок значно впливає на прибутковість господарства.

 

Ремонтні свинки – це дуже цінні тварини, і неправильним є рішення займатись саморемонтом стада. Виробництво і вирощування ремонтних свинок і кнурців – це зовсім інша сфера діяльності порівняно з товарним виробництвом, яка потребує зовсім інших підходів, технологій та знань.

 

Яких критеріїв може дотримуватись технолог на товарному виробництві при саморемонті? Лише одного – відбирати свинок з багатоплідних гнізд. Далі вони ростуть із своїми ровесниками, і в кращому випадку перед заплідненням їх переводять в окремі клітки і годують комбікормом для супоросних свиноматок.

 

 

Правила відбору

 

У племінних господарствах селекціонери проводять відбір племінного молодняка зразу після народження по кількості, якості, розміщенню сосків згідно спеціальних методик. При досягненні ваги 30 кг у віці 70-75 днів ще раз перевіряють розвиток і якість сосків, опорно-рухового апарату, суглоби та зв’язки, постановку ніг, лопатки, перехват за лопатками, стан ратиць, довжину зовнішньої і внутрішньої частини ратиць.

 

Для ремонтних свинок племінні господарства забезпечують необхідні умови утримання – не менше 1кв. м площі підлоги. Також забезпечують достатній фронт годівлі, а не кормові автомати, збільшені норми освітлення, моціон. Привчають до присутності людини.

 

Ремонтних свинок в племінних господарствах годують раціонами для ремонтного молодняку з контрольованими приростами на рівні 550-650 грамів на добу. Недоцільно форсувати прирости, тому що за темпами росту ріст кістяку відстає від м’язової тканини. Для цього важливо правильно збалансувати рівень амінокислот і мінеральних речовин. Треба годувати свинок вдосталь, але контролювати прирости не зменшенням кількості корму, а шляхом досягнення у тварин ефекту ситості. Для цього збільшують рівень клітковини в кормі до 7%.

 

Дослідження доводять, що на мінералізацію кістяку основний вплив має саме годівля в ранній період розвитку, у віці від двох до п’яти місяців. Саме в цей час потрібно збільшити кількість мінералів (Са, Р, біотин) в кормі, що в поєднанні з моціоном дає бажані результати. Більшість мікроелементів входять в склад ферментів та гормонів і виступають в ролі активаторів гормонів.

 

У п’ятимісячному віці племінні господарства проводять остаточний відбір по конституції та кондиції. Дуже важливу увагу приділяють кінцівкам, формі і розміру ратиць, тому що висока плідність збільшує навантаження на скелет і, відповідно, на ноги. Кульгавість та репродуктивна дисфункція є двома основними причинами раннього вибуття свиноматки зі стада.

 

Після досягнення живої ваги ремонтних свинок 100 кілограм їх годують по іншим рецептам, де збільшено кількість поживних речовин для формування молочної залози і необхідного запасу жирової тканини. При цьому постійно контролюють товщину шпику.

 

 

Економіка

 

На племінному заводі ТОВ «Агропрайм Холдинг» регулярно кожні два роки проводиться повна заміна кнурів-плідників та 20% свиноматок. Племінні тварини закупаються у кращих світових генетичних компаній.

 

Племінний завод працює згідно селекційних планів, розроблених спільно з Інститутом свинарства і агропромислового виробництва НААН України та кафедрою свинарства Одеського державного аграрного університету.

 

Тому ще раз наголошую – недоцільно займатись вирощуванням ремонтних свинок в умовах товарного виробництва, не маючи на те відповідних площ, племінних тварин, програми селекції, спеціалістів.

 

Наші закордонні колеги-виробники давно дотримуються вузької спеціалізації. Одні підприємства займаються виробництвом сперми для запліднення (станції по утриманню кнурів), інші – отриманням і вирощуванням молодняку для відгодівлі, треті – тільки відгодівлею, окремі – племінною справою.

 

Наші ж виробники в силу свого мислення не надто переймаються обчисленням прибутковості та намагаються мати усе в межах одного господарства. І через це часто-густо отримують збитки. Бо простий підрахунок показує, що вартість однієї ремонтної свинки вагою 90 кілограм на спеціалізованих племінних підприємствах коливається в межах 3 – 3,5 тис. грн. за голову. З доставкою і карантинуванням вона обійдеться в 4 тис. грн. Вартість старої непродуктивної свиноматки вагою 250 кг, якщо продати її на забій, – 5 тис. грн. Тобто економічно ефективно для отримання прибутку продати стару свиноматку і купити ремонтну свинку.

 

То ж, якщо відгодівельне господарство хоче бути прибутковим, не варто винаходити велосипед. Потрібно чітко (а не стихійно – від наявності коштів або бажання) скласти план-календар заміни основного стада, вибрати надійного постачальника ремонтного молодняку і шляхом укладання довгострокових угод ремонтувати своє стадо для успішного ведення бізнесу.

 

Василь Лимар, головний технолог ТОВ «Агропрайм Холдинг»

 

 

Основні показники роботи племзаводу

 

Показники

Значення

Породи

Велика Біла, Ландрас

Кількість свиноматок, гол.

200

Кількість відлучених поросят на 1 свиноматку на рік, гол.

30

Народжено живими за опорос, гол.

13,3

Відлучено, гол./гніздо

13,0

Вік поросят при відлученні, днів

28

Вага при відлученні, кг

8,0

Відсоток запліднюваності, %

90-92

Кількість опоросів на рік, шт.

2,3

Кількість непродуктивних днів свиноматки

5

 

Інвестиційні проекти:
  • налагодження виробництва продукції рослинництва
  • будівництво племінного репродуктору на 200 голів свиноматок
  • будівництво відгодівельного комплексу потужністю 24 000 голів свиней на рік
  • виробництво біопалива з відходів сільськогосподарського виробництва.Будемо раді відповісти на будь-які ваші запитання